Publikacje18 lipca 2024

Fundacja Rodzinna: Nowe Narzędzie dla Przedsiębiorców do Optymalizacji Majątkowej i Podatkowej Czym jest fundacja rodzinna?

Fundacja rodzinna to nowy podmiot, który pojawił się w polskim prawie całkiem niedawno, gdyż dopiero od 22 maja 2023 roku. Fundacja rodzinna służy głównie gromadzeniu i ochronie majątku, jak też ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa w sytuacji, gdy potomkowie przedsiębiorcy nie będą chcieli lub nie będą w stanie zarządzać bezpośrednio tym przedsiębiorstwem.

Zwolnienia Podatkowe dla Fundacji Rodzinnej

Fundacja rodzinna jest zwolniona podmiotowo z podatku dochodowego z tytułu prowadzenia działalności, w zakresie wymienionym w ustawie o fundacji rodzinnej, na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Możliwości Działalności Gospodarczej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o fundacji rodzinnej, fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców m.in. obejmującą działalność polegającą na najmie, dzierżawie lub udostępnianiu mienia do korzystania na innej podstawie.

Korzyści z Założenia Fundacji Rodzinnej

Fundacja rodzinna może pomnażać majątek rodziny poprzez inwestowanie wpływów uzyskanych z różnych źródeł, które nie podlegają opodatkowaniu. Założenie fundacji rodzinnej niesie ze sobą wiele korzyści, w tym ulgi sprzyjające reinwestowaniu. Fundacja rodzinna może obracać różnymi aktywami bez konieczności potrącania z uzyskanych zysków podatku dochodowego. Przykładowo, fundacja rodzinna może posiadać nieruchomości, które będzie wynajmować, a otrzymane z wynajmu przychody nie będą podlegały opodatkowaniu. Fundacja rodzinna zapłaci podatek dopiero w momencie wypłaty świadczeń na rzecz beneficjentów bądź fundatora.

Konieczność Monitorowania Obciążeń Podatkowych

Pomimo licznych ulg i zwolnień, fundacja rodzinna może być zobowiązana do opłat i podatków innych niż wymienione powyżej. W szczególności mowa tutaj o podatku od przychodów z budynku. Treść art. 24b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, że właściciel budynku położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który został oddany w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, zobowiązany będzie do zapłaty podatku od przychodów z budynków, w wysokości 0,035% podstawy opodatkowania za każdy miesiąc.

Jak Obliczać Podatek od Przychodów z Budynków?

Podstawę opodatkowania stanowi wartość początkowa budynku wynikająca z prowadzonej ewidencji, ustalana na pierwszy dzień każdego miesiąca, a w miesiącu, w którym budynek został wprowadzony do ewidencji – wartość początkowa ustalona jest na dzień wprowadzenia budynku do ewidencji.

Podsumowanie

Przyglądając się konstrukcji fundacji rodzinnej, jej celowi i formie opodatkowania, można stwierdzić, że w przypadku uzyskiwania dochodów pasywnych, nawet podatek od przychodów z budynków nie wydaje się nadmiernym obciążeniem. Należy jednak cały czas monitorować obowiązki podatkowe, aby uniknąć zaległości podatkowych. Fundacja rodzinna oferuje przedsiębiorcom nowoczesne narzędzie do efektywnego zarządzania majątkiem i optymalizacji podatkowej.



Aplikantka Radcowska – Anna Lorenc
NK Legal Partners

Share