Coraz powszechniejszym przy zawieraniu umów z kontrahentami staje się również podpisywanie umów o zachowaniu poufności, w skrócie NDA (Non Disclosure Agreement). Dotyczy to nie tylko przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek, ale nierzadko osób fizycznych wykonujących działalność na własny rachunek. Co więcej, umowa o zachowaniu poufności może także zostać podpisana w przypadku, gdy dwie strony prowadzą negocjacje, lecz nie chcą ujawniać ich treści i niekoniecznie między tymi podmiotami musi dojść do podpisania umowy właściwej. Choć zawieranie umów o zachowaniu poufności nie jest konieczne, niesie za sobą wiele korzyści, m.in.:
- NDA zabezpieczają przed ujawnieniem wrażliwych informacji takich jak tajemnice handlowe, plany biznesowe, dane techniczne, receptury, wyniki badań czy inne istotne dla firmy informacje.
- Zawarcie NDA świadczy o profesjonalizmie i poważnym podejściu do ochrony informacji. Strony mogą współpracować z większym zaufaniem, wiedząc, że ich poufne dane są chronione.
- NDA pomagają zapobiegać wykorzystaniu poufnych informacji przez konkurentów. To szczególnie ważne w sytuacjach, gdy współpraca wymaga ujawnienia istotnych danych.
- Umowa NDA precyzyjnie określa, jakie informacje są poufne i jakie są konsekwencje ich ujawnienia. To pozwala uniknąć nieporozumień i spornych sytuacji.
- NDA mogą stanowić dowód w ewentualnych sporach sądowych dotyczących ujawnienia poufnych informacji. Ponadto, określenie w nich kar umownych za naruszenie informacji poufnych ułatwia egzekwowanie praw i dochodzenie roszczeń stronie ujawniającej, gdyż żadna szkoda nie musi powstać, a kara będzie należna już w razie zaistnienia samego stanu naruszenia umowy. Oczywiście, brak takiej umowy nie uniemożliwia dochodzenia roszczeń na zasadach ogólnych, niemniej jednak jest to trudniejsze.
- Chroniąc informacje o nowych produktach, technologiach czy procesach, NDA wspierają innowacyjność i rozwój firmy, zabezpieczając jej unikalne rozwiązania.
- Zabezpieczone poufne informacje mogą przyczynić się do zwiększenia wartości firmy, zwłaszcza w kontekście negocjacji z inwestorami lub przy sprzedaży firmy.
- Posiadanie NDA może dawać przewagę w negocjacjach z potencjalnymi partnerami biznesowymi, klientami czy dostawcami, gdyż pokazuje profesjonalne podejście do ochrony informacji.
Podsumowując, umowy o zachowaniu poufności są kluczowym narzędziem w zarządzaniu ryzykiem i ochroną wrażliwych informacji, które mogą mieć istotny wpływ na funkcjonowanie i rozwój przedsiębiorstwa. Bez NDA trudno jest chronić innowacje, wynalazki czy inne formy własności intelektualnej. Inne podmioty mogą wykorzystać te informacje do swoich celów, bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji. Mając na uwadze wyżej wymienione korzyści jakie niesie ze sobą zawarcie umów NDA, warto zatem rozważyć ich podpisanie z kontrahentem.
adwokat – Joanna Sowińska
NK Legal Partners