Wprowadzenie do daniny solidarnościowej
Danina solidarnościowa to podatek, który od kilku lat funkcjonuje w naszym systemie podatkowym. Zgodnie z treścią art. 30h U.P.D.O.F, osoby fizyczne są obowiązane do zapłaty daniny solidarnościowej w wysokości 4% podstawy obliczenia tej daniny. Podstawę obliczenia daniny solidarnościowej stanowi nadwyżka ponad 1 000 000 zł sumy dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ust. 1, 9 i 9a, art. 30b, 30c oraz 30 U.P.D.O.F (m.in. dochody z działalności gospodarczej, umów o pracę, kontraktów menadżerskich, umów zleceń) po ich pomniejszeniu o odliczone od dochodów kwoty składek na ubezpieczenie społeczne.
Kto podlega daninie solidarnościowej?
Najczęściej daninę solidarnościową zobowiązane są uiszczać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólnicy spółek osobowych, których działalności prowadzone są na dużą skalę. Natomiast podmiotami nie podlegającymi tej daninie są osoby prawne, takie jak spółka z o.o., czy też inni podatnicy podatku CIT, w tym również spółka komandytowa.
Optymalizacja podatkowa poprzez zmianę formy działalności
W przypadku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej bądź spółki osobowej w spółkę podlegającą podatkowi CIT można uzyskać optymalizację podatkową m.in. na gruncie daniny solidarnościowej. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami dywidendy oraz zaliczka wypłacana na poczet dywidendy zwolniona jest z daniny solidarnościowej. Należy mieć jednak na uwadze, że wypłacane wspólnikom wynagrodzenie z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych na podstawie art. 176 K.S.H. oraz wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu są przychodami stanowiącym podstawę opodatkowania daniną solidarnościową.
Wnioski i ograniczenia zmiany formy działalności
Tak więc zmiana formy prowadzenia działalności gospodarczej nie zawsze będzie powodować całkowite wyeliminowanie daniny solidarnościowej z przychodów, można jednak w dużej mierze ją pomniejszyć.
Aplikantka Radcowska – Anna Lorenc
NK Legal Partners