Publikacje20 września 2024

Czy powódź usprawiedliwia nieobecność pracownika w pracy?

W ostatnim czasie południe Polski zmagało się z intensywnymi opadami deszczu, co w konsekwencji doprowadziło do powodzi w tej części kraju. W związku z powyższym, na niektórych terenach województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego wprowadzono stan klęski żywiołowej. Niemniej jednak skutki powodzi odczuwa wiele regionów, także tam, gdzie ww. stan nie obowiązuje.

Powódź a nieobecność w pracy – kiedy jest usprawiedliwiona?

Powódź wpływa nie tylko na funkcjonowanie miejsc pracy, ale także na prawa pracowników i skorelowane z nimi obowiązki pracodawców. W związku z tym pojawia się pytanie, czy w przypadku powodzi nieobecność pracownika w zakładzie pracy można uznać za usprawiedliwioną. Odpowiedzi na to pytanie można znaleźć w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 654).

Wynagrodzenie za usprawiedliwioną nieobecność z powodu powodzi

Zgodnie z ust. 2 ww. ustawy, za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy z tej przyczyny pracownikowi przysługuje prawo do odpowiedniej części minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przez okres nie dłuższy niż 10 dni roboczych wynikających z rozkładu czasu pracy pracownika.

Czy pracodawca może powierzyć inne zadania w czasie powodzi?

Jak stanowi ust. 5 ww. ustawy, pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie pracy innego rodzaju niż wynikająca z umowy o pracę, jeżeli jest to konieczne w związku z usuwaniem skutków powodzi u tego pracodawcy. W takim przypadku pracownik zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.

Wsparcie dla pracodawców dotkniętych powodzią

W przypadku, gdy pracodawca na skutek powodzi przejściowo zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej lub istotnie ją ograniczył i nie ma środków na wypłatę wynagrodzenia pracownikom, to zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy może złożyć do właściwego marszałka województwa wniosek o udzielenie nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Siła wyższa – powódź jako przyczyna usprawiedliwionej nieobecności

Powódź, jako zjawisko zaliczane do siły wyższej, może stanowić uzasadnioną przyczynę nieobecności pracownika w pracy. Siła wyższa to zdarzenie nadzwyczajne, którego nie można przewidzieć ani mu zapobiec, takie jak klęski żywiołowe, w tym powodzie. W takiej sytuacji pracownik ma prawo do usprawiedliwienia swojej nieobecności, o ile faktycznie nie jest w stanie dotrzeć do miejsca pracy z przyczyn związanych z zagrożeniem powodziowym lub skutkami powodzi.


adwokat – Joanna Sowińska
NK Legal Partners