Publikacje7 lipca 2023

Fundacja rodzinna w praktyce – pierwsze wnioski po wejściu w życie przepisów

Szeroko pojęty temat sukcesji przedsiębiorstwa powinien być jednym z głównych obszarów Państwa zainteresowań. Bowiem adekwatnie zaplanowana sukcesja to nie tylko sposób na zachowanie ciągłości działalności firmy, zabezpieczenie Państwa bliskich, ale i szansa na wykorzystanie majątku firmy i jego pomnożenie. Niewłaściwe przeprowadzenie sukcesji, bądź jej brak, może spowodować nawet upadek firmy. Dlatego pomagamy Państwu dobrać adekwatne do Państwa celów rozwiązania prawne, jak również doradzamy w kwestiach spadkobrania. Od dnia 22 maja 2023 r. obszar naszego doradztwa prawnego zwiększył się o możliwość pomocy Państwu w założeniu fundacji rodzinnej.

Fundacja rodzinna formą sukcesji

Fundacje rodzinne istnieją w polskim obrocie prawnym już ponad miesiąc i od początku budzą Państwa duże zainteresowanie, ale i jeszcze więcej pytań. Liczne rozmowy z Państwem w tym temacie, przeprowadzone w okresie po wejściu w życie Ustawy o fundacji rodzinnej, pozwoliły nam wysnuć pierwsze wnioski dotyczące praktycznej działalności fundacji rodzinnej, z którymi chcielibyśmy się z Państwem podzielić.

Fundacja rodzinna jest kolejnym po zarządzenie sukcesyjnym rozwiązaniem mającym na celu kontynuację i ciągłość biznesu bez podziału majątku oraz jego zabezpieczenie. Fundację rodzinną powołuje się raz i zabezpiecza przyszłe pokolenia, będąc rodzajem rodzinnego skarbca.

Fundator w fundacji rodzinnej

Fundator- czyli osoba powołująca fundację rodziną, decyduje o celach, zasadach jej działania oraz gronie beneficjentów, czy ich uprawnieniach oraz obowiązkach. Jeśli Państwa celem jest ochrona firmy oraz kapitału przed rozdrobnieniem przez Państwa następców prawnych, utrzymania majątku w jednym miejscu, oddzielenia spraw biznesowych i rodzinnych z jednoczesnym zachowaniem ciągłości działalności firmy bez wyznaczania następcy, to fundacja rodzinna jawi się jako słuszny wybór.

W przeciwieństwie do zarządu sukcesyjnego, fundacja rodzinna doskonale sprawdzi się w sytuacji, jeśli Państwa następcy nie chcą lub nie mogą zajmować się biznesem, bądź jeśli z różnych przyczyn nie jest możliwe wskazanie konkretnej osoby. Dzięki bowiem fundacji rodzinnej mają Państwo możliwość kontynuowania biznesu bez konieczności osobistego zaangażowania następców prawnych,
z jednoczesnym zabezpieczeniem majątku rodzinnego, czy zagwarantowania świadczeń wskazanym beneficjentom fundacji rodzinnej, wg zasad ustalonych przez Państwa.

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o fundacji rodzinnej, bądź uzyskać poradę odnośnie sukcesji Państwa przedsiębiorstwa, zapraszamy do kontaktu z Państwa opiekunami prawnymi. Z nami zadbają Państwo o swój dorobek oraz zaplanują sukcesję, którą pomożemy dobrać, zaplanować i przeprowadzić.


Anna Klajn
Adwokat | NK Legal Partners

Share