Publikacje29 marca 20190

Pierwsze wnioski i… kary dla przedsiębiorców

Dane osobowe z perspektywy biznesu

Dane osobowe otaczają każdy biznes. I jest to niezależne od nas. W dobie pełnej informatyzacji obiegu danych zasadniczo każdy jest uczestnikiem ich wymiany jako podmiot, który pozyskuje i podmiot, który udostępnia. W jednym i drugim przypadku wiąże się to z odpowiedzialnością wobec  osób, które dane nam udostępniają, szczególnie, że zagrożenia wypływają nie tylko z zewnątrz firmy, np. cyberzagrożenia ale także świadomości wewnętrznej pracowników. Można więc przyjąć, że po za niewieloma wyjątkami, bez przetwarzania danych nie jesteśmy w stanie prowadzić naszego biznesu bo odbiorcami z drugiej strony zasadniczo zawsze będą inne osoby.

Pierwsze wnioski i… kary dla przedsiębiorców

Prawie rok po wdrożeniu unijnego Rozporządzenia dotyczącego ochrony danych osobowych, które ujednoliciło zasady ich przetwarzania także w Polsce, można pokusić się o pierwszą ocenę nowych zasad ich przetwarzania. Z jednej strony nowe przepisy szybko przeszły do biznesowego codziennego porządku i mimo medialnego szumu wszyscy szybko odnaleźli się w nowej rzeczywistości przetwarzania danych osobowych na nowych zasadach. Z drugiej strony Polska dołączyła do tych krajów europejskich, w których ukarano pierwszych przedsiębiorców za niewłaściwe stosowanie przepisów o ochronie danych osobowych, a kwota kary w wysokości 1 mln zł odbija się szerokim echem wśród przedsiębiorców.  Czy mamy w takim razie powody do obniżenia czujności?

 

Pierwsze rozstrzygnięcie

Urząd skupił się przy tym na formalnym aspekcie przetwarzania danych, zarzucając ukaranemu przedsiębiorcy niewłaściwe poinformowanie osób, których dane dotyczą o fakcie przetwarzania. Oznacza to konieczność dostosowania procedur i klauzul do wymogów rozporządzenia.

 

Akt drugi

Przed majem ubiegłego roku wyczuwało się nerwowość i niepewność przedsiębiorców, którzy stanęli przed dylematem, w jaki sposób i w jakim zakresie powinni dostosować swoją działalność do nowych regulacji. Wielu z nich zdecydowało się na realizację zmian we własnym zakresie szkoląc wewnętrznie swoich własnych pracowników, inni powierzyli ten obszar specjalistom. Skąd w takim razie mieć pewność, że wdrożone rozwiązania są właściwe?

Aktualnie łatwiej ocenić co faktycznie stanowi konieczne minimum. Parlament przyjął także wyczekiwane przez wszystkich przepisy dostosowujące do wymogów rozporządzenia. Mając na co dzień styczność z procesami przetwarzania danych nasi eksperci proponująklientomrozwiązania najbardziej sprawdzone i dopasowane do oczekiwań:

  1. Wdrożenia pełne –to wieloetapowy proces uwzględniający pełną analizę systemu obiegu danych osobowych w firmie, jej faktyczne potrzeby oraz przygotowanie dopasowanej dokumentacji, jej wdrożenie oraz szkolenia dla pracowników.
  2. Wdrożenia częściowe – dedykowane klientom, którzy potrzebują tylko określonych działań dotyczących tematyki ochrony danych osobowych lub przygotowanie wyznaczonych przez przedsiębiorcę pracowników do samodzielnego wdrożenia omówionej dokumentacji i zasad bezpiecznego przetwarzania danych w firmie.
  3. Audyty powdrożeniowe – istotne dla przedsiębiorców, którzy chcą potwierdzić aktualność wdrożonych wcześniej rozwiązań i/lub je rozbudować.
  4. Szkolenia dedykowane o tematyce RODO.
  5. Przygotowanie do certyfikacji Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji wg normy ISO 27001, z uwzględnieniem analizy przedwdrożeniowej, przygotowania niezbędnej dokumentacji, przeszkolenie pracowników oraz wsparcie w trakcie certyfikacji.

Zysk dla przedsiębiorcy

  1. Minimalizacja ryzyka niezgodności z obowiązującymi regulacjami
  2. Transparentność dla klientów korzystających z usług przedsiębiorstwa
  3. Zgodność wybranych rozwiązań z faktycznymi potrzebami firmy
  4. Gwarancja poprawności –potwierdzona wieloletnimi doświadczeniem we wdrażaniu rozwiązań prawnych dla firm oraz referencjami firm po wdrożeniach systemów ochrony danych osobowych (RODO).

NK Legal Kancelaria Prawa Gospodarczego Sp. komandytowa od ubiegłego wieku wykorzystuje doświadczenie w realizacji usług prawnych dla swoich klientów. W ramach wykonywanych czynności zapewniamy pełną poufność wynikającą z naszych standardów zawodowych oraz indywidualne podejście do klienta, wypracowane przez lata współpracy z firmami z wielu różnych branż. Wiemy, jak ważne jest posiadanie zaufanych doradców. Jeżeli powyższa tematyka jest dla Ciebie interesująca i chciałbyś dopytać o szczegóły zadzwoń lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego.

Jakub Pomorski
Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w NK Legal Kancelarii Prawa Gospodarczego

Share

Leave a Reply